Kdo je ZAŽITO?

Jsme dvojčata a spolu se věnujeme tomu, v co věříme. Chceme měnit věci se kterými můžeme něco udělat, a proto jsme založily značku ZAŽITO. Vyrábíme slámky ze slámy jako alternativu plastovým brčkům a namísto konvenční módy tvoříme udržitelné a originální kousky oblečení.

Slámky z žitné slámy vznikly jako produkt, kteří řeší nahrazení jednorázových plastů v gastronomii. Všimly jsme si jaké množství brček se denně spotřebuje a dostaly nápad a chuť to změnit. Ideální řešení pořád vidíme v co největším omezení používání brček celkově. Ale z vlastního průzkumu jsme zjistily, že je dost případů kdyby si host brčko vyžádá a proto není kavárna, bar či restaurace ochotna se s brčky rozloučit úplně. Ručně vyrábíme slámky, které slouží k jednorázovému použití, jsou vhodné do podniku ale i na venkovní akce a festivaly a jejich ekologická stopa je nulová. Díky přírodnímu materiálu jsou 100 % rozložitelné. Více informací a popis produktu najdete zde: Vše o slámkách.

Šatna je kategorie produktů, které můžete zažít na vlastní kůži. Dlouhou dobu jsme na trhu nemohly najít kousky oblečení, které by splňovaly naši ideální představu kvality, materiálu a osobitosti. Proto navrhujeme a tvoříme kousky, které právě tímto disponují. Vybíráme kvalitní látky a u materiálů, které používáme, dbáme na jasný původ a šetrnost z životnímu prostředí. Každý kousek je jedinečný, osobitý a za jeho kvalitou si stojíme, protože prošel jenom našima rukama. Koukni se, v čem se budeš cítit jako v bavlnce a zjisti o našich produktech víc.

Jak a proč slámky?  

Všechno začalo na Bali, v červnu 2017, kde jsem poprvé viděla jak vypadá plastový brčko v přírodě a kde jsem narazila na brčka z bambusu. V nutkavé potřebě zachránit planetu před plastem mi tahle alternativa přišla jako geniální nápad. Postupem času mi došlo, že bambus je řešení pro země, kde vyroste přirozeně a dovážet ho do Česka z Bali zas tak ruku v ruce s celou myšlenkou nejde.

SLÁMA. Brčko neboli slámka je název odvozený od slova "sláma", tím pádem je to jasný. Budeme vyrábět slámky ze slámy protože tady byly od nepaměti a chceme je tu zase. Nemusí se dovážet, žito pěstujeme a slámky jsme se naučily vyrobit. Jsou lokální, přírodní, a zcela rozložitelné. 

VÝROBA. Sehnat správnou odrůdu obilí byl oříšek, obzvlášť když nám nikdo neřekl jaká je ta správná. Hodně jsme se ptaly, lidí co zemědělstvím žijí, profesorů kteří o něm učí, a hlavně jsme se snažily zjistit co se pěstovalo dřív. Protože nynější vyšlechtěné odrůdy pro velkou výnosnost zrna ubývají na pevnosti stébla a taky jsou krátké.

Při pěstování čehokoli ze semínka (zrna) se vyplatí nemít očekávání, člověk nikdy neví co z toho bude (a jestli vůbec něco). Naše žito nebylo mořené ani jsme ho po celou dobu růstu nehnojily, chemicky ani jinak, chceme mít slámky čisté a přírodní. Nakonec jsme sehnaly odrůdu žita, která nám málem přerostla přes hlavu. Po tomhle zaradování jsme popadly nůžky a vydaly se sklízet (stát s nůžkama v ruce, před vysokým polem obilí vypadá dost tragikomicky), ale jinou rychlejší a účinnější variantu jsme zatím nevymyslely.

Finální slámce předchází ještě dost kroků, po sklizení slámek je potřeba oddělit stébla od klasů, stébla oloupat od listů, přebírat, nakrátit na konkrétní délku, převařit, vysušit, znovu přebrat, napočítat a zabalit. A taky se postarat se o pole a připravit ho na další sezónu.